nadvecher.bg

5 книги за начинаещи читатели на Стивън Кинг!

bssmmle

• 168
  • Сериен Читател и Автор
    • Профил
Хора, гледах преди малко едно видео на влогърка, която следя отскоро, leena norms. Момичето е забавно, чете и е писателка. Мимоходом тя спомена, че е новак в четенето на Кинг, прослушала е в audible мемоара му "За писането" и е вдъхновена да продължи да го чете. Но не знае откъде да започне, не иска да чете от ужасите му, поне в началото. Написах и коментар под видеото със съвети и се усетих, че мога да направя пост по въпроса и тук.

С кои 5 книги да започнем да четем Кинг, ако не искаме ужаси?

Приложила съм кориците им с кратък коментар от мен. Тези 5 книги ще помогнат на читателя, да схване стила на Кинг и атмосферата, която той изгражда в книгите си. За мен, Кинг е най-добър в писането на истории за разкриването на човешката същност, в дълбините на нейната греховност и праведност (по-скоро като морални дефиниции, отколкото като религиозни такива).

1. Новелата "Тялото", част от сборника "Особени сезони". История за промяната от детство към юношество, и от юношество към зрялост, и какво губим по пътя. Много, много лична история за приятелството. Филмът по новелата, Stand By Me, е пълен с бъдещи звезди, и прекрасно човечен, че те разплаква всеки път, щом го гледаш. Освен тази новела, в "Особени сезони" има още 2, които вдъхновяват прекрасни популярни филми. Рита Хейуърт и изкуплението в Шоушенк и Способен ученик. Също заслужават прочитане. И изглеждане на филмите, ако някой е пропуснал. https://assets.chitanka.info/thumb/?book-cover/00/111.250.jpg

2. "Дългата разходка" е за любителите на "Игрите на глада". Анти-утопия за една земна реалност, в която съвремието не се различава от сегашното, с едно изключение. Задължително, не подлежащо на отмяна, участие в "Дългата разходка" на младежта, с придружаването на военни и камери. Правилото е просто, вървиш с определено темпо, по определен километричен маршрут. И се молиш на Господ, ако вярваш в него, да не се спънеш, паднеш или да не се окажеш в ситуация, в която не можеш да вървиш над минималния праг на темпото. Защото военните са до теб, имат пушки и ги сърби показалеца, сложен на спусъка. Ако си сред щастливците, стигнали до финала, ще получиш награда по свой избор. Ако ти е харесала трилогията "Игрите на глада", и тази история ще ти допадне. И не, Кинг не е взаимствал от Сюзан Колинс. Книгата е публикувана през 1979г. от Кинг под псевдоним, и преиздадена през 1985г.  https://images.chr.bg/uploads/2018/04/1256.max_-698x1108.jpg

3. "Бягащият човек", отново за почитатели на "Игрите на глада". Харесвам Шварценегер, но книгата е в пъти, по-добра. Тук вече се доближаваме доста до сюжета на "Игрите". В бъдещето задължително се излъчва ТВ-шоу "Бягащият човек". Концепцията е да се показва под формата на реалити, как професионални войници с майсторски умения в боравенето с различни типове оръжие, гонят като хрътки, пуснат предварително набелязан "затворник" (част от нишата каста на това утопично общество). Целта е да бъде намерен и убит. Ако "затворника" успее да убие на свой ред "гонителите" си, ще му бъде изпълнено желанието, което е заявил като причина да участва. "Затворникът" се укрива в рамките на държавата, а гражданите получават парична награда от продуцентите, ако го забележат и издадат. Главният герой се записва да участва, тъй като семейството му е много бедно, а детето му, много болно, и на смъртно легло. https://i3.helikon.bg/products/1280/19/191280/191280_b.jpg

4. Първата книга от трилогията "Мистър Мерцедес". Хубава детективска история, за гонитбата на котка и мишка между детектив в оставка, и сериен убиец, извършил вътрешен тероризъм след като убива и осакатява мнозина, чакащи на опашка пред Бюрото по труда безработни, останали без заплата след кризата 2008г. Мисля, че има истинска случка с подобно прегазване с автомобил на безработни в Щатите, от което Кинг се е вдъхновил за историята си. Има и страхотен сериал. Другите две книги са малко по-различни и се отдалечават от първата, която си е чиста детективска история. А и Холи Гибни тук, в книгата, е много различна от тая дето ни я набутаха в сериала "Другият". Тази Холи в "Мистър Мерцедес" е върха. Моя лична любимка сред женските образи, които Кинг твори. https://www.book.store.bg/d-prdimages/lrg/144518.jpg

5. "Кери", тинейджърска история за справедливо отмъщение на една подигравана ученичка. Всички читатели накрая са на нейна страна и искат също толкова да пролеят кръв, колкото и Кери. https://i5.helikon.bg/products/2623/19/192623/192623_b.jpg
« Последна редакция: Май 20, 2020, 01:01:32 am от bssmmle »
Сериен Читател. Автор на разкази.

venyg

Re: 5 книги за начинаещи читатели на Стивън Кинг!
« Отговор #1 -: Май 20, 2020, 12:01:32 pm »
От Стивън Кинг на всеки може да се препоръча нещо, тъй като романите му не са еднотипни и съчетават много жанрове и рядко се срещат дори 2, които да си приличат. За това го обожавам. В случая бих препоръчала следните 5 книги без ужаси (като няма да съм толкова изчерпателна с отговорите, просто ще ги изброя  ;D) :
1. Талисманът
2. 22/11/63
3. Институтът (стига читателят да не му идват в повече историите с деца)
4. Зеленият път
5. Рита Хейуърт и бягството от Шоушенк

« Отговор #2 -: Май 20, 2020, 02:10:14 pm »
1. 22/11/63
2. Зеленият път
3. Бягащият човек
4. Сейлъмс лот
5. Гробище за домашни любимци

Бих добавил и "Другият", както и "Проклятието"  ;)
"Защото не съм, ако не мога..."

DYDVK

« Отговор #3 -: Май 25, 2020, 01:37:13 pm »
За мен петте задължитени книги на Кинг са:
1. Куджо
2. Гробище за домашни любимци
3. То
4. Сейлъм'с лот
5. Сиянието

« Отговор #4 -: Май 25, 2020, 06:37:49 pm »
Ако не искаме хорър от Кинг, много губим, но все пак петте книги за начинаещи читатели са:
1.22.11.63
2.Дългата разходка
3.Особени сезони
4.Зеленият път
5.Сблъсък

bssmmle

• 168
  • Сериен Читател и Автор
    • Профил
« Отговор #5 -: Май 25, 2020, 06:44:49 pm »
Идеята е да ги зарибим и постепенно да им открехваме вратата за творчеството на Кинг. Най-похвалното ми конвъртване на приятелка беше, когато я заведох на да гледаме първата част от новата адаптация на "То". Тя мрази ужаси, но толкова и хареса концепцията за детското приятелство, "лошите" възрастни, които са злите в историята същност, че се зариби, засега поне по филмите. А гаджето и от раз го спечелих да чете с "Мизъри" и съм много горда от себе си :)  Първоначалната ми идея, е че не всеки ще го спечелиш веднага с най-стабилните книги на Кинг, неговата запазена марка, и накъде да ги насочим, с нещо по-леко. Всичките ми приятели знаят, че съм маниачка на темата, често се шегувам, че у дома Кинг е религия. Последно с една приятелка, която иска да започне да го чете говорихме и обяснявах за идеята зад "Гробище за домашни любимци" и трагедията на Франкенщайн. Стори и се малко отнесено, и поиска препоръка за някаква по-земна история по думите и. Така че и препоръчах, понеже е фен на Игрите на глада, или Бягащият човек, или Дългата разходка.
Сериен Читател. Автор на разкази.

« Отговор #6 -: Май 29, 2020, 06:50:52 pm »
Зарибявала съм хора по творчеството на Кинг препоръчвайки тези от книгите му, които мен най- много са ме впечатлили. Като:

1. Роуз Мадър

2. Дългата разходка

3. Зеленият път

4. Дума Ки

5. Сиянието/22.11.63... и така нататък.

Например, майка ми не искаше и да чуе за татко Стивън когато разбра,че става дума за страхотийки, но след първата книга, която с триста зора я накарах да прочете, му изчете всичко до което се добра.  ;D Последно прочетохме "Институтът", като тя я отметна за една нощ!  ;D

SMF spam blocked by CleanTalk