nadvecher.bg

Анкета

Американска или руска класика?

Американска
1 (25%)
Руска
0 (0%)
И двете
3 (75%)

Общ брой гласове: 4

« -: Април 21, 2020, 10:34:40 am »
Американска или руска класика предпочитате? Дайте и примери за силни и слаби книги, които сте чели.

Аз бих дал глас за американската, просто на по-добри съм попадал. От руската ми харесват "Престъпление и наказание", както и "Майстора и Маргарита".

Re: Американска или руска класика?
« Отговор #1 -: Април 24, 2020, 12:35:46 pm »
Като спор между два добри автомобила е това. Достойнствата и на двете литератури са много, чела съм и американска, и руска с купища. Може би повече руска заради баба ми, която има руски корени. Искам да отлича Гогол. Реливите неща на Пушкин са за друга епоха и не звучат актуално днес, защото никой не обича в стихове. Но Гогол е друга категория. "Нос", "Шинел", "Мъртви души" - това всеки трябва да го е чел.

bssmmle

• 168
  • Сериен Читател и Автор
    • Профил
« Отговор #2 -: Май 19, 2020, 03:18:32 pm »
Да беше зададено Земята или Марс, щеше да е по-лесно  :P

Обичам и двете, драмата на руската душевност, твърде дълбока и широка за побиране
(Толстой, Пушкин, Достоевски). Обичам пасторалността, характерна за американските писатели, и описанието на изконната добродетелност, към която се стреми обикновения човек, понякога пряко себе си, и в ущърб, гонейки непостижим идеал, за своите човешки ограничения, на мисълта и тялото.

Иначе бих казала, че и руските класици, и американските се занимават с едно нещо, дисекция на човешката душа. Но руската, и американската душа са много различни една от друга, заради историческа или социална нагласа. По тази мисловна нишка, аз ги виждам като две гледни точки, тръгващи от една основа, но в диаметрално противоположни посоки. Доста сходни, но културно различни.

В тая връзка, има още много литература, например азиатска, която е красива по философски. Балканска, която е драматично красива, като фон на древна трагедия сред руините. Британска, която има ненадминат гениален сарказъм, личащ в каламбура с речника (Уайлд, Пратчет). Френска, пропита със страстни тръпки, и разтърсващи емоции, от които струи непоправим и непоклатим романтизъм (Юго, семейство Дюма). Скандинавска, която е доста странна и интересна за литературна дисекция, откъм изграждане на образите. (Човек на име Уве) и още безкрайно много други.
Сериен Читател. Автор на разкази.

« Отговор #3 -: Май 19, 2020, 03:23:38 pm »
О, bssmmle, много хубаво казано.

bssmmle

• 168
  • Сериен Читател и Автор
    • Профил
« Отговор #4 -: Май 19, 2020, 03:32:48 pm »
О, bssmmle, много хубаво казано.

Мерси, Джорджия, просто наблюдения през годините, докато чета  ;D