nadvecher.bg

БГ Буковски: Нинко Кирилов

Bo

• 367
  • Сериен Читател и Автор
    • Профил
БГ Буковски: Нинко Кирилов
« -: Декември 03, 2020, 10:32:47 pm »
Случайно научих за този писател, покрай една фейсбук драма с негов стих наречен "Лолита" и една истерична жена, която призоваваше по групите да бъде баннат от колкото се може повече хора, заради написаното, защото бил про-педофилски, анти-женски и тн... Това е XXI век, отношение към автор... Никога не съм разбирала напълно хората несхващащи, че писател и персонаж не се отъждествяват изцяло един друг.... Та от женско и писателско-читателско любопитство изнамерих въпросния писател, прочетох негови стихове онлайн и ми хареса. Оказа се, че същата седмица има четене в града в който живея и отидох. Преди рандевуто, интересът ми беше достатъчен, за да инвестирам в покупка на три негови заглавия. Авторът Кирилов толкова ми влезе под кожата онази нощ, с интимността на исказа му.... атмосферата, която създаде с четенето на мерената си и немерена реч.... дори имаше емоционални моменти със сълзи и от публика и от автора... Липсваше ми точно това в българската литература: тази суровост и интимност, типично мъжка, и все пак откровенна, оголваща мъжа до уязвимост, която го прави повече мъж, в очите на жената....

Та, в близките дни си получих закъснелия подарък за рожден ден, трите заглавия на Нинко Кирилов: сборници "Три пиеси", "Човек сред хората" (от 2017г., с разкази) и "Двойници и животни" (от 2013г., с разкази). Бях споменавала, че имам проблем да чета кратки разкази, и тази година (с малки изключения, не съм). Но всичко в света на писателя е като една споделена вселена (като на Дисни, Марвел, Стивън Кинг и тн), където всичко и всички живеят под едно небе, в един град, возят се в едни автобуси, трамвай и метро, баджанаци и баджаначки са и общо взето е тип Love Actually :) Четях различни истории, а където слагаше точка единият персонаж от разказа, следващият продължаваше с ново изречение.... Много емоционално преживяване, което ме вдъхнови за писане на мои творби.

Препоръчвам и трите книги. Но определено сред разказите най-много ме грабнаха:

в "Двойници и животни":
- Оня касапин Брамс
- Обичамтеносинаработаинямакакдатигокажа
- 425 слона летяха в небето
- Животът му бил прекрасен
- Летене
- Денят в който бялото изчезна (признавам, плаках)
- Бъдеще (не)реално (най-якото csi-fi разказче)
- Разрез (модерна версия на тъгата на емигранта и семейството му, което остава тук)
- Колко буржоазно
- Александър
- Сърца
- Doppelganger

От "Човек сред хората":
- Винаги сега
- За ползите от безсънието при децата
- Там има чудовища
- Стъклото
- Кръв
- Телефонът на абоната е изключен или е извън обвхат
- Госпожата със златния косъм
- Обичаш ли водка?
- Продължавам да режа праскови
- Само лед
- Жажда
- Любов

От пиесите в "Три пиеси" и трите ми допаднаха. Представих си ги на сцена пред мен, в прашен, малък софийски театър... За тях ще пиша отделен пост, че има какво да се каже. А и ги дадох за четене веднага, когато свърших на специалист (баща ми, дългогодишен актьор и режисьор). Интересно ми е какво ще каже той.... На мен ми допадна пиесата за swing-двойките и тази за Адам и Ева от интернет-кафето....

Влюбих се в споделените персонажи (неговият вариант на Котката от Алиса, прескачащ от сюжет на сюжет), градове, служещи за сцени, у нас и в чужбина, полъхът на красотата и ефирната неплътска възбуда на сетивата от съзерцаването на жената (хубаво беше да виждаш женски образи през неговите очи на ценител, някак ободряващо). И какво ли още не ми допадна?

Вие чели ли сте го? А бихте ли, след като отделихте време да прочетете този пост (за което благодаря)? Моля, споделете с коментар, защото наистина искам да говоря с някой за творчеството на този човек... Трябват ни повече такива бг автори. Омръзна ми от суетна псевдо-интелектуалност, много думи и нищо казано наистина, и стериотипни сюжети и обрати, лъхащи на исторически реализъм, и модерна еклектичност (разбирай съшито оттук-оттам, за да се правим на хора с обща култура без да вникнем в същината), от които ми се драйфа....
« Последна редакция: Декември 03, 2020, 11:04:57 pm от Bo »
Сериен Читател. Автор на разкази.

SMF spam blocked by CleanTalk